Radmax

Wentylacja w domu energooszczędnym

Wentylacja w domu energooszczędnym

Stale rosnące koszty energii oraz moda na dbanie o otaczające nas środowisko to dwa najważniejsze powody, dla których przeciętny inwestor rozważa budowę domu energooszczędnego albo takiego który zapewni jak najniższe koszty jego późniejszego utrzymania.

Wentylacja w domu energooszczędnym
Wentylacja w domu energooszczędnym

Czym jest dom energooszczędny?

Według definicji domem energooszczędnym możemy nazwać taki dom, który potrzebuje 30 mniej energii cieplnej niż w zwykł dom spełniający zalecenia Ministra Infrastruktury. W praktyce oznacza to, że okna, drzwi i ściany muszą mieć znacznie niższy współczynnik przenikania ciepła w porównaniu do domów, które zalecenia Ministra Infrastruktury spełniają.

Decydując się na nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i izolacyjne warto pamiętać o zapewnieniu skutecznej wentylacji. Najpopularniejszym rodzajem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna, która oznacza wymianę powietrza przez otwory w budynku (np. nieszczelności, otwarte okna i otwory wentylacyjne). Jednak ten rodzaj wentylacji powoduje bardzo duże straty ciepła, przez co dom nie kwalifikuje się do miana domu ekologicznego. Dodatkowo wentylacja grawitacyjna nie sprawdzi się w domu energooszczędnym z jednego prostego powodu, szczelność przegród zewnętrznych na to nie pozwala. Dlatego, jeżeli planujemy budowę domu energooszczędnego to tak naprawdę musimy zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja w domu energooszczędnym, a w szczególności jej mechaniczna wersja połączona z rekuperatorem, pozwoli inwestorowi na odzyskanie aż do 70 procent uciekającego ciepła.

Każda wentylacja mechaniczna składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to część nawiewna, w której skład wchodzą: czerpnia powietrza, kanał czerpalny który doprowadza powietrze do maszyny wentylacyjnej. Sama centrala składa się natomiast z filtra powietrza, nagrzewnicy oraz wentylatora nawiewnego. Ostatnim elementem części nawiewnej są przewody nawiewne, które transportują powietrze do pomieszczeń użytkowych.

Drugą częścią jest część wywiewna. W jej składzie znajdują się: wentylator wywiewny, kanał wywiewny, w kanale może być również wmontowany tłumik akustyczny i przepustnica. Układ wywiewny zakończony jest wyrzutnią powietrza zanieczyszczonego.

Sposób działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wygląda następująco: świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku za pomocą czerpni i dostarczane do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) za pomocą przewodów wentylacyjnych. Następnie w centrali powietrze przechodzi przez wymiennik, w którym to wymienia ciepło z powietrzem wyciąganym z pomieszczeń. W ostatnim kroku ogrzane powietrze dostarczane jest do pomieszczeń za pomocą przewodów nawiewnych.

Wentylacja w domu energooszczędnym – podsumowanie

Jeżeli zależy nam na wybudowaniu prawdziwego domu energooszczędnego, musi on zostać wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ponieważ wentylacja grawitacyjna w takim budynku nie będzie się sprawdzać i działać. A dzięki inwestycji w wentylację mechaniczną zapewniamy sobie stały dostęp do czystego powietrza w pomieszczeniach użytkowych.

Jeśli są Państwo zainteresowani montażem wentylacji w swoim domu, lub mają Państwo dodatkowe pytania to zapraszamy do kontaktu