fbpx

Radmax

Wentylacja w domu energooszczędnym

Stale rosnące koszty energii oraz moda na dbanie o otaczające nas środowisko to dwa najważniejsze powody, dla których przeciętny inwestor rozważa budowę domu energooszczędnego albo takiego który zapewni jak najniższe koszty jego późniejszego utrzymania.

Wentylacja w domu energooszczędnym
Wentylacja w domu energooszczędnym

Czym jest dom energooszczędny?

Według definicji domem energooszczędnym możemy nazwać taki dom, który potrzebuje 30 mniej energii cieplnej niż w zwykł dom spełniający zalecenia Ministra Infrastruktury. W praktyce oznacza to, że okna, drzwi i ściany muszą mieć znacznie niższy współczynnik przenikania ciepła w porównaniu do domów, które zalecenia Ministra Infrastruktury spełniają.

Decydując się na nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i izolacyjne warto pamiętać o zapewnieniu skutecznej wentylacji. Najpopularniejszym rodzajem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna, która oznacza wymianę powietrza przez otwory w budynku (np. nieszczelności, otwarte okna i otwory wentylacyjne). Jednak ten rodzaj wentylacji powoduje bardzo duże straty ciepła, przez co dom nie kwalifikuje się do miana domu ekologicznego. Dodatkowo wentylacja grawitacyjna nie sprawdzi się w domu energooszczędnym z jednego prostego powodu, szczelność przegród zewnętrznych na to nie pozwala. Dlatego, jeżeli planujemy budowę domu energooszczędnego to tak naprawdę musimy zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja w domu energooszczędnym, a w szczególności jej mechaniczna wersja połączona z rekuperatorem, pozwoli inwestorowi na odzyskanie aż do 70 procent uciekającego ciepła.

Każda wentylacja mechaniczna składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to część nawiewna, w której skład wchodzą: czerpnia powietrza, kanał czerpalny który doprowadza powietrze do maszyny wentylacyjnej. Sama centrala składa się natomiast z filtra powietrza, nagrzewnicy oraz wentylatora nawiewnego. Ostatnim elementem części nawiewnej są przewody nawiewne, które transportują powietrze do pomieszczeń użytkowych.

Drugą częścią jest część wywiewna. W jej składzie znajdują się: wentylator wywiewny, kanał wywiewny, w kanale może być również wmontowany tłumik akustyczny i przepustnica. Układ wywiewny zakończony jest wyrzutnią powietrza zanieczyszczonego.

Sposób działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wygląda następująco: świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku za pomocą czerpni i dostarczane do centrali wentylacyjnej (rekuperatora) za pomocą przewodów wentylacyjnych. Następnie w centrali powietrze przechodzi przez wymiennik, w którym to wymienia ciepło z powietrzem wyciąganym z pomieszczeń. W ostatnim kroku ogrzane powietrze dostarczane jest do pomieszczeń za pomocą przewodów nawiewnych.

Wentylacja w domu energooszczędnym – podsumowanie

Jeżeli zależy nam na wybudowaniu prawdziwego domu energooszczędnego, musi on zostać wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ponieważ wentylacja grawitacyjna w takim budynku nie będzie się sprawdzać i działać. A dzięki inwestycji w wentylację mechaniczną zapewniamy sobie stały dostęp do czystego powietrza w pomieszczeniach użytkowych.

Jeśli są Państwo zainteresowani montażem wentylacji w swoim domu, lub mają Państwo dodatkowe pytania to zapraszamy do kontaktu

Logotyp Spektrum Logotyp Fundusze Europejskie Program Regionalny Logotyp Rzeczpospolita Polska Logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Logotyp Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

RADMAX Chłodnictwo Klimatyzacja Wentylacja Radosław Felskowski zrealizował projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich na realizację projektu WNG-SPE.04.2023/085
w ramach projektu grantowego „SPEKTRUM. Pomorski System Usług Doradczych”.

Cel projektu: Zakup specjalistycznych usług doradczych w zakresie oceny stosowanych rozwiązań informatycznych, określenia wymagań na oprogramowanie oraz doboru rozwiązań informatycznych do wdrożenia.

Wartość projektu: 15.000,00 PLN

Dofinansowanie ze środków UE: 9.000,00 PLN