Klimatyzacja posiada bardzo dużo grono zwolenników, co i przeciwników. Dziś omawiamy 10 mitów o klimatyzacji.
1. Klimatyzacja powoduje przeziębienia.
Niezupełnie. Pierwszy z 10 mitów o klimatyzacji bardzo często podnoszony przez przeciwników klimatyzacji mówi, że używanie jej powoduje przeziębienia. Jest to częściowa prawda, gdyż wpływ klimatyzacji na nasze zdrowie zależy od sposobu, w jaki z niej korzystamy.
Optymalną różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, a otoczeniem powinna wynosić nie więcej niż 6-7 stopni. Nawiew klimatyzacji powinien nie być bezpośrednio skierowany na ludzi. Jeżeli zimne powietrze zmiesza się z ciepłym to przebywającym w pomieszczeniu osobom klimatyzacja na pewno nie zaszkodzi. Nowoczesne klimatyzatory posiadają funkcję regulowania strumienia powietrza.
2. Alergicy nie powinni korzystać z klimatyzacji.
Fałsz. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne biofiltry i filtry plazmowe, które eliminują do 80% zanieczyszczeń z powietrza takich jak kurze, pyłki roślin, roztocza oraz zarodniki pleśni i grzybów, a nawet bakterii i wirusów. Silne właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze posiadają filtry z atomami srebra.
Ale nie tylko alergicy powinni korzystać z klimatyzacji. Na takie rozwiązanie powinni zdecydować się również przewlekle chorzy pacjenci, np. z chorobami serca.
Warto jednak zaznaczyć, że warunkiem dobroczynnego działania klimatyzatora jest jego regularne serwisowanie, czyszczenie i dezynfekowanie.
3. Klimatyzacja jest trudna w utrzymaniu.
Fałsz. Tak naprawdę, wystarczy wykonać przegląd i odgrzybianie średnio dwa razy do roku, aby mieć pewność, że nie będzie negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.
Warto pamięć o regularnym serwisowaniu urządzenia, gdyż w ten sposób nie tylko dbamy o własne zdrowie, ale również o swój budżet, ponieważ odpowiednio serwisowane urządzenie będzie służyło nam latami.
4. Klimatyzacja wpływa na inne urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu.
Prawda. Warto jednak podkreślić, że jest to wpływ jak najbardziej korzystny. Prawidłowo działająca klimatyzacja nie tylko pochłania kurz, ale również utrzymuje w pomieszczeniu stały poziom wilgotności, który pozytywnie wpływa na znajdujące się w nim urządzenia wydłużając ich żywotność.
5. Klimatyzacja tylko chłodzi.
Fałsz. Klimatyzacja, chociaż nie zastąpi pieca C.O. To jednak może okazać się bardzo użyteczna podczas wiosny i jesieni. Dzięki możliwości regulowania temperatury możemy sprawić, że urządzenie będzie wiało ciepłym powietrzem.
6. Klimatyzacja ma wpływ na wydajność pracy.
Prawda. Przeprowadzone badania wykazały, że praca wysoka temperatura gwałtownie obniża wydajność umysłową, a co się z tym wiążę także i efektywność pracy. Każdy, kto kiedyś musiał pracować w upalnym i dusznym biurze, wie jak takie temperatury wpływają na naszą chęć do pracy. A wszech obecne wiatraki i wentylatory nie zawsze się sprawdzają.
Natomiast dobrze zamontowana i serwisowana klimatyzacja pozytywnie wpłynie nie tylko, na jakość oraz wydajność pracy, ale także na higienę w miejscu pracy.
7. Klimatyzacja zastąpi wentylację.
Fałsz. Klimatyzacja nie ma nic wspólnego z wymianą powietrza, odpowiada ona jedynie za zmianę temperatury i wilgotności. Natomiast nie dostarcza ona świerzego powietrza bogatego w tlen, oraz nie usuwa dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń gazowych.
Każde pomieszczenie wyposażone w klimatyzator musi być wentylowane.
8. Klimatyzacja jest głośna.
Niezupełnie. Najczęściej głośne klimatyzatory to te z dolne półki, natomiast urządzenia markowe są dobrze wyciszone, ale pracę klimatyzatora i tak słychać. Najbardziej hałaśliwą częścią jest sprężarka, dlatego na głośną pracę narzekają głównie posiadacze klimatyzatorów monoblokowych, ponieważ mechanizm chłodzący jest w nich umieszczony w jednej obudowie z resztą podzespołów.
Problem ten został rozwiązany poprzez wprowadzenie na rynek urządzeń typu Split. W tym przypadku hałaśliwa sprężarka została umieszczona w jednostce zewnętrznej instalowanej poza domem. W pomieszczeniu natomiast panuje błoga cisza, ale hałas słychać na zewnątrz i należy brać to pod uwagę wybierając miejsce jego montażu.
Warto też zapoznać się z etykietą energetyczną. Tam znajdziemy informację jak głośne jest urządzenie. Np. klimatyzator o mocy 3,5 KW może w trybie cichym pracować z głośnością nieprzekraczającą 19 dB(A), podczas gdy średni poziom hałasu w sypialni to około 30 dB(A). Takie urządzenie jest praktycznie nie słyszalne.
9. Do każdego pomieszczenia trzeba kupić osobny klimatyzator.
Fałsz. W tym celu można zdecydować się na zakup systemu Multi-split, do którego można podłączyć od 4 do 10 jednostek wewnętrznych (w zależności od producenta).
10. Klimatyzacja zużywa dużo prądu.
Prawda. Po zamontowaniu klimatyzacji rachunki za prąd na pewno wzrosną. Dlatego kupując klimatyzator warto zainwestować w taki, który został wyposażony, w inwenter płynnie dostosowujący efektywność pracy sprężarki do obciążenia cieplnego. W ten sposób możemy ograniczyć zużycie prądu nawet o 30% w porównaniu do urządzenia ze sprężarką o stałej wydajności.
Warto również sprawdzić, jaką wybrany przez nas klimatyzator posiada klasę energetyczną. Najlepsze będą te z literką A, natomiast najwięcej prądu pobierać będą te oznaczone literą G.
Podsumowanie 10 mitów o klimatyzacji
Podsumowując 10 mitów o klimatyzacji, na pewno nie należy się jej obawiać. Tak jak wszystkie inne urządzenia, z których korzystamy każdego dnia odpowiednio zainstalowane i regularnie serwisowane przed fachowców będą nam służyć przed długie lata.
Jeżeli zainteresował Państwa ten artykuł i chcą Państwo zakupić klimatyzację lub mają Państwo pytania to serdecznie zapraszamy do kontaktu.