Radmax

Klimatyzacja serwerowni – rozwiązania technologiczne

Klimatyzacja serwerowni – rozwiązania technologiczne

Klimatyzacja serwerowni - rozwiązania technologiczne

Współczesne społeczeństwo informacyjne i niezwykle szybki rozwój technologii wywarł potrzebę na firmach i przedsiębiorstwach kreowania wizerunku w sieci. Niemalże każda firma wyposażona jest w sieć komputerową, a jej nieodłącznym elementem jest serwerownia. Aby przedłużyć funkcjonalność urządzeń komputerowych należy zadbać o prawidłowy system klimatyzacji. Klimatyzowanie serwerowni jest więc konieczne.

Każde urządzenie generuje strumień ciepła. Dobór odpowiednich klimatyzatorów zapewni poprawną pracę serwerów. Sprzęt serwerowni ma ogromne zapotrzebowanie na energię elektryczną, ponieważ zbudowany jest w oparciu o technologię półprzewodnikową. Duża część generowanej energii elektrycznej tracona jest na wydzielane ciepło. Większość przedsiębiorstw wykorzystuje w swojej działalności wewnętrzne sieci komputerowe, których funkcjonalność i efektywność uzależniona jest od serwerowni i urządzeń pomocniczych. Serwerownie zazwyczaj znajdują się w małych pomieszczeniach bez okien co uniemożliwia odprowadzanie wydzielanego ciepła. Do tego dochodzi również energia przenikająca do pomieszczenia z zewnątrz, generowana przez oświetlenie oraz przez ludzi. Zachodzi więc potrzeba zapewnienia stabilnych warunków cieplnych, stopnia wilgoci i czystości. Brak zapewnienia odpowiednich warunków może doprowadzić do zmniejszenia wydajności pracy urządzeń lub do ich całkowitego uszkodzenia. Rozwiązaniem wyżej wymienionych problemów jest klimatyzacja serwerowni.

Klimatyzacja serwerowni – rozwiązania technologiczne

Do małych i średnich serwerowni stosuje się klimatyzatory typu split o całorocznym działaniu. Komfort warunków może poprawić również wyposażenie w wentylatory mechaniczne, które doprowadzą świeże powietrze z niewielką ilością wilgoci. Przy wyborze urządzenia klimatyzacyjnego należy wziąć pod uwagę jego wydajność, która przełoży się na moc chłodzenia. W przyszłości po rozbudowaniu serwerowni spełni on wszystkie wymagania. Należy również zwrócić uwagę na parametry techniczne klimatyzatora. Powinien on być wyposażony w urządzenie inwerterowe, które zapewni płynną regulację sprężarki, a ta z kolei potrzebuje odpowiednich warunków, ciśnienia i temperatury skraplania. Wydajność pracy takiego klimatyzatora nie będzie uzależniona od zmian temperatur i warunków atmosferycznych. Urządzenia inwerterowe mogą działać w trybie chłodzenia w zakresie temperatur zewnętrznych od -15°C do +46°C. Pracują na przyjaznym dla środowiska naturalnego czynniku chłodniczym R 410A. Dla serwerowni optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów chłodzenia, które wykorzystują „free cooling” czyli system zakładający wykorzystanie naturalnej różnicy temperatur pomiędzy budynkiem i otoczeniem zewnętrznym.

Zapraszamy do kontaktu w celu otrzymania wyceny na montaż klimatyzacji w serwerowni.