
Klimatyzatory przenośne w znaczny sposób ułatwiają życie poprawiając jego komfort i codzienność szczególnie latem. Zadbanie o prawidłową temperaturę w pomieszczeniach przekłada się na naszą wydajność, efektywność i samopoczucie. Ze względu na wysokie nakłady finansowe i koszty zamontowania klimatyzacji w budynkach mieszkalnych dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w klimatyzator przenośny. Zniweluje on nadmiar ciepła z pomieszczenia ale również obniży wilgotność powietrza, co destrukcyjnie wpływa na nasze samopoczucie. Jednak klimatyzatory przenośne posiadają wiele pozytywnych i negatywnych aspektów, które warto wziąć pod lupę.
Rodzaje klimatyzatorów przenośnych
Klimatyzatory przenośne dzielą się na dwie grupy: monoblokowe i typu split. Pierwsze charakteryzują się tym, iż w jednym urządzeniu znajdują się obie jednostki klimatyzatora. Do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz służy rura o średnicy 12-13 cm. Ten rodzaj klimatyzatorów przeznaczony jest do pomieszczeń, w których istnieje możliwość uchylenia okna, aby móc wystawić za nie rurę. W przypadku gdy w pomieszczeniu zamontowany jest wyciąg mechaniczny rurę można podłączyć do wentylacji. Rura może być również wyprowadzona na zewnątrz poprzez wykonany w ścianie otwór. Urządzenie nie będzie działać jeśli nie będzie podłączona do niego rura. Klimatyzator przenośny monoblokowy wyposażony jest również w specjalny zbiornik, w którym gromadzi się wykraplana woda. W celu przedłużenia funkcjonalności urządzenia należy regularnie opróżniać zbiornik.
Klimatyzatory typu split w odróżnieniu do pierwszej grupy charakteryzują się tym, iż obie jednostki klimatyzatora są rozdzielone. Nie są wyposażone w rurę tylko jednostkę zewnętrzną połączone z jednostką wewnętrzną za pomocą elastycznych przewodów. Jednostka zewnętrzna musi być umiejscowiona za oknem, dlatego też urządzenia te są przeznaczone do pomieszczeń z tarasem lub balkonem lub tam, gdzie istnieje możliwość jego stabilnego zamontowania. Średnica przewodu czynnika chłodniczego w tym rodzaju klimatyzatorów jest mniejsza w odróżnieniu od klimatyzatorów monoblokowych. W przewodzie takim płynie czynnik chłodniczy do jednostki zewnętrznej, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie na zewnątrz ciepła pobranego z chłodzonego pomieszczenia.
Zalety i wady klimatyzatorów przenośnych
Podstawową zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność. W zależności od właściwości fizycznych klimatyzatorów ich wielkości i wagi ich mobilność może być kłopotliwa. Ogromną zaletą stosowania przenośnych klimatyzatorów jest możliwość ich użytkowania bez potrzeby angażowania specjalisty, który zająłby się montażem. Obsługa przenośnych urządzeń jest łatwa odróżnieniu od stacjonarnej klimatyzacji.
Do wad przenośnych klimatyzatorów zaliczyć możemy niższą ich sprawność, która uzależniona jest od mechanizmu funkcjonowania takiego rodzaju urządzeń, ponieważ do wydalania gorącego powietrza pobierają je z wnętrza pomieszczenia. Kolejną wadą jest dość głośna praca takiego rodzaju urządzeń, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie w życiu codziennym. Pomimo możliwości do łatwego przemieszczania takich klimatyzatorów ich montaż nie należy do najprostszych. Aby urządzenie spełniało swoje funkcje musi zostać w oknie zamontowana rura. Czynność taką należy powtarzać za każdym razem gdy chce się uruchomić klimatyzację.